LIETUVIŲ KALBOS IR LITERATŪROS OLIMPIADA  LIETUVOS IR UŽSIENIO LIETUVIŠKŲ MOKYKLŲ 9 - 12 KLASIŲ MOKINIAMS

2019 metų kovo 8 - 9 dienomis Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazijoje vyko  Lietuvių kalbos ir literatūros olimpiada Lietuvos ir užsienio lietuviškų mokyklų 9 - 12 klasių mokiniams. Į olimpiadą atvyko mokiniai ne tik iš Lietuvos mokyklų ir gimnazijų bet ir užsienio lietuviškų mokyklų (Latvijos, Lenkijos, Vokietijos, Baltarusijos, Rusijos). Olimpiados atidarymo šventė buvo tarsi odė lietuvių kalbai, Lietuvai, laisvei. Sugiedotas Lietuvos Respublikos himnas - įžanga į Kovo 11-osios - Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo šventę. Olimpiados dalyvius ir svečius nuoširdžiai sveikino Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazijos direktorė Nijolė Šimkevičienė, Lietuvos Respublikos Seimo nariai Rūta Miliūtė ir daktaras Paulius Saudargas. Šiltus sveikinimo žodžius tarė jubiliejinės (dešimtosios) olimpiados vertinimo komisijos pirmininkė profesorė dr. Dainora Pociūtė. Olimpiados atidarymo ceremonijoje skambėjo muzika, kurią dovanojo svečiai iš Lietuvos muzikos ir teatro akademijos -  altininkas Martynas Grigas, nuostabaus balso savininkė Austėja Lukaitė ir pianistė Gražina Zalatorienė. Ypač visus sujaudino Nacionalinio Kauno dramos teatro direktoriaus Egidijaus Stanciko padeklamuotas Justino Marcinkevičiaus eilėraštis ir atskleista patirtis apie ypatingą asmeninį santykį su gimtąja kalba. Įspūdį sustiprino  charizmatiškosios Austėjos Lukaitės atliekama daina „Tai gražiai mane augino“ (žodžiai Justino Marcinkevičiaus).

Po šiltos atidarymo šventės mokiniai skubėjo į jiems paruoštus gimnazijos kabinetus atlikti olimpiados užduočių, o mokytojai tobulino profesinę kompetenciją seminare „Kalbos ir literatūros integracijos galimybes“.

Vakare olimpiados dalyviai buvo pakviesti į Kauno valstybinėje filharmonijoje vykusį koncertą ,,Muzika sielai". Skambėjo įkvepiantys A. Mikoliūno, J. Bramso, L. van Bethoveno kūriniai,  sielos keliais klausytojus vedė  Kauno miesto simfoninio orkestro atliekama muzika, orkestrui dirigavo Vilmantas  Kaliūnas (Lietuva - Vokietija), griežė violončelininkas Vytautas Sondeckis (Vokietija) ir smuikininkas iš Pietų Kotėjos Edwin E. S. Kim. Nuostabi orkestro, smuiko ir violončelės garsų dermė skatino bent trumpam pamiršti kasdienius rūpesčius ir pasinerti į jautriausius sielos slėpinius.

Saulėtą kovo 9-osios rytą vyko iškilminga olimpiados uždarymo - laureatų apdovanojimo šventė. Olimpiados dalyviams šiltus sveikinimo žodžius tarė Lietuvos Respublikos Švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Monika  Bilotienė, Lietuvių kalbos instituto direktorė daktarė Albina Auksoriūtė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktorė profesorė daktarė Aušra Martišiūtė – Linartienė. Šventinį olimpiados uždarymo koncertą dovanojo Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazijos bičiuliai - Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų orkestras, vadovaujamas kapelmeisterio kapitono Ričardo Kukulskio, jaudinančią dainą atliko mūsų gimnazijos mokinė Rugilė Baranauskaitė (TV muzikinio šou „Lietuvos balsas“ 6-ojo sezono dalyvė).

Užsienio lietuviškų mokyklų mokiniai olimpiados dalyvius ir svečius sužavėjo jausmingai skaitytomis eilėmis.

Olimpiados nugalėtojams apdovanojimus įteikė Lietuvos Respublikos Švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Monika  Bilotienė, vertinimo komisijos pirmininkė - Vilniaus universiteto, Lietuvių literatūros, kultūros ir vertimų tyrimo instituto, Lietuvių literatūros katedros Prof. dr. Dainora Pociūtė, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Gabių ir talentingų vaikų ugdymo skyriaus metodininkė Dina Voronina.

Lietuvių kalbos ir literatūros olimpiadą Lietuvos ir užsienio lietuviškų mokyklų 9-12 klasių mokiniams organizavo Lietuvos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos neformaliojo švietimo centras, Kauno m. savivaldybės administracijos švietimo skyrius, Kauno pedagogų kvalifikacijos centras, Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazija.

Olimpiados nugalėtojams vertingus prizus įsteigė – pagrindinis olimpiados rėmėjas - koncerno „Eurochem“ bendrovė „Lifosa“, Lietuvos Respublikos seimo nariai Rūta Miliūtė, Aušra Papirtienė, dr. Paulius Saudargas, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Vilniaus kolegija.
Šventė baigėsi, dalyviai išvyko kupini gražiausių įspūdžių ne tik apie Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnaziją, bet ir apie Kauną, Lietuvą ir apie vieną seniausių pasaulio kalbų– lietuvių kalbą.

Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazijos lietuvių kalbos mokytojos

Vilma Grigienė ir Gintarė Bersėnienė