Jaunųjų Kauno ambasadorių programos“ tarptautinių mainų Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazijos projektas „Istorinė atmintis – kelias į bendrystę

Nuo 1996 m. Kaunas palaiko draugiškus ryšius su Myslibužo miestu. Ketinimų protokolas tarp miestų pasirašytas 2012 m. Miestai sutarė bendradarbiauti tokiose srityse kaip švietimas, kultūra, sportas bei turizmas.
Projektas ,,Istorinė atmintis – kelias į bendrystę“, skirtas Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą 85-mečiui paminėti.
Šis projektas suartins Lietuvos ir Lenkijos valstybes, Kauno ir Myslibužo miestus, bendravardžių mokyklų bendruomenes. Tarpkultūrinis dialogas skatins aktyvų pilietiškumo mokymąsi, Lietuvos – Lenkijos jaunimo įsitraukimą į socialiai reikšmingas veiklas, puoselėjant Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą atminimą, pagrįstą istoriniais tautų ryšiais, pagarba, tolerancija ir solidarumu.
    2018 m. spalio 11 d. Kauno jaunieji ambasadoriai išvykę iš Kauno aplankė Augustavo, kaip buvusio Lietuvos Suvalkų gubernijos vieno iš centrų, ir Bygoščiaus, dar vadinamo „Lenkijos Venecija“ miestų kultūrinius istorinius objektus. Buvo prisiminta bendra Lenkijos ir Lietuvos istorinė praeitis bei Suvalkų gubernijos svarba lietuvių tautiniam atgimimui. 21 jaunąjį ambasadorių lydėjo kelionėje direktoriaus pavaduotoja Audronė Baronienė ir istorijos mokytoja Rasa Pranevičienė.
2018 m. spalio 12 d. atvykus į Myslibužo S. Dariaus ir S. Girėno vardo 3-iasis mokyklų kompleksą tarp šios institucijos ir Kauno Stepono Dariaus ir Girėno gimnazijos vadovų Elżbieta Urbaniak ir Nijolės Šimkevičienės parašais buvo atnaujinta bendradarbiavimo tarp mokyklų sutartis. Veiklas Myslibuže ir Pčelnike bei susitikimus su miesto savivalda padėjo koordinuoti Myslibužo S. Dariaus ir S. Girėno vardo 3-iasis mokyklų komplekso direktoriaus pavaduotojas ugdymui Rębiasz Jarosław. Kauno jaunieji susitiko su Myslibužo savivaldos atstovais, o nuvykus į S. Dariaus ir S. Girėno žūties vietą buvo sutikti Myslibužo burmistro Piotr Sobolewski, kuris pabrėžė bendradarbiavimo tarp miestų ir Lietuvių lakūnų skrydžio svarbą jaunų žmonių svajonių realizacijai. Jaunieji ambasadoriai lankydamiesi S. Dariaus ir S. Girėno žūties vietoje Pčelnike prisiminė S. Dariau ir S. Girėno skrydžio istorinius aspektus, tylos minute pagerbė žuvusius lakūnus, apsilankė autentiškoje žemaitiškoje troboje įrengtame Lietuvos lakūnams skirtame muziejuje, kur svečių knygoje paliko atminimo žodžius, toliau bendravo su lenkų jaunimu, mokytojais ir miesto atstovais.
    2018 spalio 13 d. buvo aplankytos Myslybužo istorinės kultūrinės vietos, prisimintas Kauno rajono ir Kauno miesto užmegztas bendradarbiavimas.
2018 spalio 14 d. jaunieji Kauno ambasadoriai turėjo ekskursiją po Varšuvos senamiestį ir susibūrę kūrybinėse erdvėse apibendrino ambasadorystės rezultatus bei ateities bendradarbiavimo vizijas.

Rasa Pranevičienė, istorijos mokytoja